Hexakoptéra, nápad na bakalářku

Hexakoptéra, nápad na bakalářku

Příspěvekod TheMartin61 » ned 12. lis 2017 21:55:46

Zdravím,
pokud se mi povede maturita a přijmou mě na vysokou, chtěl jsem zkusit na bakalářku nebo čistě jen pro zabavení na dlouhé večery zkusit postavit hexakoptéru.
Nebyl bych to já aby to nebyla jak řekl klasik “ledajaká” hexakoptéra. Líbilo by se mi když by se mi povedlo dostat se na delší letové časy, cca 20 - 30 minut, možnost nést lehkou kameru, či nějaký senzor, šest motorů proto, aby se pokud možno zamezilo havárii a následnému poškození všech nesených zařízení a aby se zvýšila nosnost. Hmotnost dronu jsem uvažoval lehce nad 5kg. Dál bych chtěl zkusit použít natáčení listů vrtulí, někdo okamžitě zavrhne jako zbytečné ale já od toho očekávám zlepšení stability dronu. Sice se tím ztíží řízeni dronu ale pokud by se vše povedlo vše dobře nastavit, mohlo by též jít o možnost jak zabránit havárii dronu.
Dalším možná blbostem se nebráním

Teď ale k jádru pudla. O modelařině toho nevím moc, o řídicích nednotkách a programování ještě méně. Jsem ale strojař a tak bych chtěl zkusit například použít vlastní navrhnutý rám z uhlíkových vláken, mechanismus natáčení pro mě nebude problém vyrobit a tak dále... jsem poměrně manuálně zručný, k dispozici mám strojní výrobu, leccos vypočítám aby to vydrželo a když se do něčeho zakousnu tak nepřestanu dokud to nedodělám.

Čeho bych chtěl dosáhnout?
Chtěl bych vytvořit letuschopný stroj, který vydrží déle ve vzduchu, bude schopný nést různá zařízení od teploměru až po termokameru který by mohli využít třeba hasiči při záplavách, požáru vysokých budov a tak podobně.

S nějakým tím programováním bych asi potřeboval pomoc a poradit ale než se do toho příliš zblázním chtěl bych se zeptat naký je váš názor, a jestli to není příliš velká hovadina. Díky
TheMartin61

Re: Hexakoptéra, nápad na bakalářku

Příspěvekod Jára » čtv 11. led 2018 8:40:26

Podle mě hexakoptéra s vrtulníkovým pohonem není dobrý nápad. Celý systém bude mít zbytečně 18 stupňů volnosti (6x tah + 2*6 cyklika) a nakonec zjistíte, že ty zbylé stupně volnosti nejsou potřeba.

Tato hexakoptéra na obrázku vydrží 45 min ve vzduchu a záchranáři ji skutečně používají:
Obrázek

Dnes je moderní konvertoplán a právě tam skvěle využijete vrtulníkový pohon pro kolmý start. To může teoreticky vydržet přes hodinu ve vzduchu. Vyhledávejte na www heslo V-Bat. Kdyby jste měl DVA motory vepředu s cyklikou, tak můžete startovat také kolmo. A bude to výrazně lehčí.
Jára

Zpět na RC letadla