Jakou použít hřídel aby do lodi neteklo ?

Moderátor: DJPILOT

Pravidla fóra
Pokud je zřejmá návaznost nebo reagujete na poslední příspěvek, nepoužívejte CITACI. Ostatní většinou pochopí na co reagujete.

Jakou použít hřídel aby do lodi neteklo ?

Příspěvekod Duan.Berry » sob 06. dub 2013 11:22:54

Přátelé zdravím Vás .. chtěl jsem si po delší odmlce pořídit nějakou lodičku a hned ze začátku se vyvarovat některých chyb , které mě v minulosti celkem trápily a jedna z nich byla že mi do lodi vždy trochu telko lodním hřídelem .. koupil jsem si tedy místo flexi náhonu který se mi u původního modelu ukroutil hřídel grauppner ... Ale k mému zděšení tato hřídel i když je jinak pěkně zpracovaná, tak nemá také žádné ložisko, nebo těsnění :cry: .. Jaké hřídele používáte vy ? .. Kde se dají za rozumné peníze koupit nějaké klouby nebo spojky nebo redukce , když motor ma 3.2mm a hřídel 4mm. Předem moc děkuji za odpovědi . Berry
Duan.Berry

Re: Jakou použít hřídel aby do lodi neteklo ?

Příspěvekod Cugi » sob 06. dub 2013 12:23:13

Ahoj, Spojky prodava MPjet, nektere jsou i docela dobre. Kloub nedoporucuju. To radeji pruznou spojku od MPJetu, ty sou super. Maji i na tvoje rozmery. Vsak zalezi co to je za model a tedy jake momenty ma spojka prenaset. Co se tyce tesneni, da se utesnit vazelinou. Vsak zalezi na nahonu, ktery je v lodi instalovan.

Fotky by hodne pomohli, abychom ti mohli dobre poradit.
Cugi

Příspěvekod Bořík » sob 06. dub 2013 21:04:56

Ještě jsem neviděl hřídel s pouzdrem od Graupnera, že by neměla ložisko ... to se ta hřídel otáčí jen v trubce ? To se mi opravdu nezdá. Zatím jsem vždy viděl na obou koncích mosazná kluzná ložiska a pokud tam kápneš pár kapek oleje, tak tudy voda neprojde.
Bořík

Příspěvekod Cugi » ned 07. dub 2013 11:38:49

Tak to ja jsem hridel bez futer videl. Nebyla teda od Graupnera ale od Robbe. Konec mosazne trubky byl jenom slisovan-zuzen. Dodavala se do stavebnice Robbe Katja. Nikdy jsem ji nepouzil. Nedivil bych se, kdyby takove zverstvo :) mel i Graupner :)
Cugi

Příspěvekod Marie Claire » stř 20. lis 2013 7:11:39

To vypadá na lehce ohnutou samotnou hřídel. Jak se to roztočí, tak to začne házet. Tim víc, čim víc otáček. Jedině snad dát do pouzdra do prostřed ještě jedno futro který by tu hřídel podrželo.
rc heli
http://www.rctophobby.com/rc-airplanes/ ... lanes.html
Marie Claire

Příspěvekod Krajda1 » úte 25. srp 2015 17:41:58

Já osobně používám hřídele s přírubou když se u nich zalepí izolepou ta díra tak to slušně těsní.
Krajda1

Příspěvekod Bořík » úte 25. srp 2015 19:58:06

To máš pravdu. A pokud se ta díra ( kudy normálně prochází hřídel k lodnímu šroubu ) zalepí místo izolepou epoxidem, tak tam neteče vůbec.
Bořík

Příspěvekod Krajda1 » úte 25. srp 2015 20:14:19

Já myslel tu díru v jaké se nachází spojka, ale zasmál jsem se.
Krajda1

Příspěvekod Bořík » čtv 27. srp 2015 7:03:21

Nojo, já to bral jako blbý fór, protože pokud zalepíš tu díru, kde je vidět spojka, tak se tím vůbec nic neřeší - ba naopak, voda se dostane přímo k přednímu ložisku motoru a klidně i dovnitř motoru, což je hlavně pro plechy a ložiska dost devastující záležitost. Takže je lepší, když voda vyteče do trupu, než aby se dostala až k motoru. Je potřeba zabránit tomu, aby se voda vůbec nedostala dál, než za to ložisko, případně za další vložené třecí ložisko, které víc těsní. Pokud je hřídel a dira v ložisku s optimální vůlí, stačí pár kapek oleje a voda se přes tento olejový film mezi hřídelí a ložiskem dál nedostane. Ale je docela těžké to vyrobit tak, aby byla mezera natolik velká, aby se to při zvýšení teploty nezadřelo a zároveň tak malá, aby voda neprotekla. Ale rozhodně je třeba tu vodu dostat dál od motoru. V ponorce mám hřídele a pouzdra od Robbe a i když se ponorka potápí do 5m, tak se voda dovnitř zatím nikdy nedostala. Hřídel nerez, ložisko bronz. V ponorce Neptun od Thunder Tigeru je zase gufero a taky to funguje spolehlivě.
U rychlých lodí, kde se celá nástavba lepí izolepou a vnitřní prostor je v podstatě vzduchotěsný, je velice důležité udělat v nástavbě malou dírku, aby se vyrovnaly tlaky. Pokud dáš teplé baterky do lodě, pak to celé uzavřeš a položíš na studenou vodu, tak se uvnitř sníží teplota a tlak a klidně se i docela kvalitním ložiskem dostane dovniř dost vody ( třeba v Mono 2 až 200 ml )
Bořík

Příspěvekod Krajda1 » sob 29. srp 2015 10:42:23

Já to takhle řeším už 3 roky u motoru MiG 600 a zatím v pohodě jenom ten motor jednou za čas vyndám a promažu WD-40. Motor šlape, ložisko vůli nemá. Ale u střídáku to asi takhle řešit nepude.
Krajda1

Další

Zpět na RC lodě a rc ponorky