F-45 od MJX a moje zkušenosti

F-45 od MJX a moje zkušenosti

Příspěvekod Pajavlk » pát 30. bře 2012 14:15:52

Ahoj jsem tu nový ale létání se věnuji cca rok. Začínal jsem s obyčejným 3ch koaxiálem, měl přes 60cm takže už od začátku jsem si zvykal na větší model a samozřejmě se snažil létat venku ale víte jak na tom koaxiály jsou venku... Takže když už jsem první stroj dostatečně pomlátil rozhodl jsem se pro další model a to rovnou jednorotor F-45 od MJX novinka (přece jen je to pravý vrtulník, koaxiál mě k srdci nepřirostl)

http://www.rcguru.cz/mjx-f-45-2-4ghz-rtf-d9218

Po vybalení jsem akorát spároval vysílačku s vrtulníkem a vyrazil do haly zjistit co to umí. Několik odlišností (létal jsem také s DH9116) oproti DH, nemá poloautomatickej start, kdy se pravé servo pro bočení nastaví naplno pro náklon doprava, na to jsem si musel zvyknout a teď jsem rád, že tuhle vlastnost to nemá. Takže při startu je potřeba počítat s cyklikou naplno doprava, kdo to neví je dost překvapenej když mu vrtulník uteče :) Letová výdrž se opravdu pohybuje do 10ti minut. Stroj si dost poradí i s větrem. Naprosto bomba je mem-gyro, jakým směrem nastavíte ocas, takovej drží ať se děje co se děje, to velmi chválím není potřeba tolik zasahovat do řízení. Na plné výchylky umí polétat pěkně rychle je třeba s tím počítat a nastavit si pro začátek tak padesát procent na všechny směry ale ne, že na to pak jako já zapomenete, venku odstartujete a vrtulník mizí s větrem :D Při visení není potřeba nijak extrémně korigovat jako třeba u DH9116 stabilita je opravdu značná v náklonech v zatáčkách se vyvažování lehce přetlačí, není to zbytečně přestabilizované. Dá se přistát opravdu do kruhu chce to mít ale cit. Vysílačka funguje velice dobře, chválím jednoduché nastavení výchylek i trimrování. Lze jednoduše přehazovat mezi mody, mě vyhovuje mode2.

Vrtulník už prošel hodně haváriema a mohu říct, že vydrží opravdu daleko víc než např. DH9116. Povedlo se mi utrhnout horní kotouček na rotoru po zamotání se do prádelních šňůr (už je přilepen). Trochu mám omlácenou zadní duralovou trubku od vahadla a listů. Listy rotoru a hlava vydrží opravdu neskutečné zacházení. Tam kde předchozímu vrtulníku lítaly kusy listů rotoru na všechny strany tam F-45 jen skončil v šílenejch kotrmelcích a po postavení dál pokračoval v letu. Za to zodolnění velmi chválím protože havarování bude časté :) V balení jsou listy a ocasní vrtulka navíc, ale myslim, že je ještě dlouho nebudu potřebovat vybalit. Jednoduchá je také demontáž kabiny bez použití šroubováku kvůli výměně baterie, taktéž chválím.

Provedl jsem nějaké úpravy, jako montáž alarmu na baterie a sledování napětí článků (není nic lepšího když vám ve výšce začne docházet šťáva a není už ani síla zbrzdit pád) a pak také kamerku MD80 pro pořizování videí. Náhradní díly na tenhle model dorazí dle rckinga do čech cca 10.4 takže bude i dobrá servisní základna, jde především o tyto díly http://feala.com/mjx-F645-F45-RC-helico ... -parts.htm + pod vrtulník je možno namontovat tovární kamerku a ovládat ji potom z vysílačky.

Myslim, že za cca 2700,- dostanete supr stroj se kterým se nemusíte bát praštit o zem. Kdyžtak se ptejte pokud vás k tomu ještě něco zajímá.
Pajavlk

Re: F-45 od MJX a moje zkušenosti

Příspěvekod corona » pát 30. bře 2012 16:55:51

Je dobře, když někdo napíše takovou recenzi.

MJX F-45 je rozměrem a koncepcí srovnatelný s Esky Honey Bee V2.
Zajímalo by mě, jak snadno s ním lze točit pravé a levé kruhy...?
corona

Příspěvekod Dáva » pát 30. bře 2012 17:10:40

Ahoj,tak konečně ho někdo testnul a dal sem info díky.Přemýšlím nad nim už 14 dní,ale moc jsem nevěřil,že to za tyhle peníze opravdu lítá.Na nošení kamerky by byl super a vrťas týhle velikosti nemam.Do 6ti kanálu vim že jít nechci ,tak do něho možná taky skočim..
Dáva

Příspěvekod corona » pát 30. bře 2012 17:16:38

Dáva píše:...Přemýšlím nad nim už 14 dní,ale moc jsem nevěřil,že to za tyhle peníze opravdu lítá.Na nošení kamerky by byl super a vrťas týhle velikosti nemam.Do 6ti kanálu vim že jít nechci ,tak do něho možná taky skočim..

Chyba je, že zmizel z trhu E HB V2. ten opravdu lítá a levý i pravý kruhy točí stejně dobře.
Jak je točí F-45 mi to zajímá proto, že nemá bell-hiller, ale jen vahadlo na 45°.
corona

Příspěvekod Dáva » pát 30. bře 2012 18:18:36

Je teda fakt,že nějaký videa F-45 jsem viděl,ale většinou s tim jen tak poletovali na malým place.Tak snad nám dá kolega nějaké info nebo video.
Dáva

Příspěvekod Pajavlk » sob 31. bře 2012 6:28:50

videa určitě dám jak lítá ale teď je venku tak hnusně a větrno, že nemám možnost si zalétat.

Ty zatáčky, nevím jak se to projevuje u jednorotorového vrtulníku ale levou otočku na místě, pomocí ocasního rotoru udělám vcelku dobře jen s minimem zásahů cyklikou, horší je to s pravou otočkou, vrtulník má tendenci se rozbíhat dopředu, musím hodně přitahovat a ještě maličko bočit doprava a stejně se mi to čistě nedaří, nevim zda to je vlastnost stroje, nikde jsem to nevyčetl. Zkouším to ale pouze při visu, venku jsem ještě neměl možnost to pořádně zkusit.
Pajavlk

Příspěvekod corona » sob 31. bře 2012 6:33:44

http://www.youtube.com/watch?v=4biDINrC ... re=related

Video z podvěšené kamerky vypadá celkem dobře.
corona

Příspěvekod Pajavlk » sob 31. bře 2012 6:35:41

Pajavlk

Příspěvekod corona » sob 31. bře 2012 6:38:15

Pajavlk píše:Ty zatáčky, nevím jak se to projevuje u jednorotorového vrtulníku ale levou otočku na místě, pomocí ocasního rotoru udělám vcelku dobře jen s minimem zásahů cyklikou, horší je to s pravou otočkou, vrtulník má tendenci se rozbíhat dopředu, musím hodně přitahovat a ještě maličko bočit doprava a stejně se mi to čistě nedaří, nevim zda to je vlastnost stroje, nikde jsem to nevyčetl. Zkouším to ale pouze při visu, venku jsem ještě neměl možnost to pořádně zkusit.
OK.
pro srovnání - E HB V2 se točí kolem svislé osy dost stabilně a nikam mi neuhne, to platí na obě strany.

Až bude bezvětří, zkus to někde na volným placu (pokud si troufneš), dost mi zajímá, jak bude točit kruhy v dopředným letu.
corona

Příspěvekod Pajavlk » sob 31. bře 2012 7:31:28

corona: udělal jsem teď pár záběrů dole v sušárně :)

okolo osy se tenhle typ vrtulníku pomalu fakt neotočí, doprava musím hodně zasahovat cyklikou, uvidíš to ve videu

http://www.youtube.com/watch?v=_L4DnwO_ ... e=youtu.be
Pajavlk

Další

Zpět na RC vrtulníky