Absima CR4T - dotykové rádio

Absima CR4T - dotykové rádio

Příspěvekod Džejár » úte 29. říj 2013 19:11:40

Chtěl jsem vám představit RC soupravu Absima CR4T.
absima_cr4t_tx_1.jpg

Foto převzato z rc.305.cz.
Hned na začátek bych poděkoval panu Šatoplechovi z firmy Promodels za zapůjčení soupravy k testování.
Spíše než test to berte jako uživatelskou recenzi. Klasický test z pera Ing. Černého najdete v RCcars http://www.promodels.cz/_obchody/promodels.shop5.cz/soubory/download/absimacr4t_recenze_rccar.pdf, další test spolu s mnoha doplňujicími informacemi najdete na rc.305.cz http://rc.305.cz/view.php?nazevclanku=predstaveni-rc-soupravy-absima-cr4t-cast-1&cisloclanku=2013060002. Proto sem ani nebudu vkládat další fotky, v uvedených odkazech jich je dost, případně se dají najít další na netu, včetně videí.
Výrobcem této čtyř kanálové soupravy s telemetrií je Flysky, jejíž výrobky pod různými značkami jsou poměrně rozšířené.
Hlavní zvláštností, kterou mě souprava hned zaujala je dotykový barevný displej. Podle mých informací je to 3. radio s dotykovým displejem. I když displej není takové kvality jako u dnešních telefonů – což si myslím je kvůli nenavyšování ceny, já s ovládáním neměl problém, a to na displeji byla ochranná folie.
Na rozdíl od ostatních testerů jsem shledal čitelnost na slunci a to i přímém podzimním jako použitelnou, když si člověk trochu zastíní pak naprosto dostatečnou.
Hlavním důvodem mého testování bylo ověření dosahu soupravy na vodě, u 2,4 občas problematická záležitost.
Anténa přijímače byla asi 3 cm nad vodní hladinou, vodorovně a směřovala ode mne. Tedy velmi nevýhodné umístění. Vysílač zobrazuje error rate, tj. procento špatně přenesených dat.
Na 200 metrech ukazoval vysílač 20 – 30%, spojení mi přišlo i při 50% spolehlivé. Takže si myslím že když bude anténa kolmo, pak považuji tento systém 2,4 za použitelný i pro větší a rychlejší lodě.
Grafické menu a dotykové ovládání je velmi příjemné, pro mne osobně bomba.
Vím že u lodí toho k programování moc není, radio samozřejmě zaměřené na auta má mnohem více funkcí. Ale přeci jen i u lodě se využijete fce jako EPA, EXP, subtrim, já osobně i volný mix a je prostě příjemné to pohodlně nastavovat přes dotykový diplej, i když to člověk udělá jen jednou a pak už jen jezdí.
Příjemná funkce je možnost nastavit vysílač předběžně „nasucho“, kdy na displeji jsou graficky znázorněna serva s pákou a člověk hned vidí co naprogramoval. Podobně na hlavní obrazovce se baragrafem zobrazuje dění na všech čtyřech kanálech.
Jednou z dalších funkci je možnost omezit rychlost změny signálu v přijímači při pohybu třeba pákou plynu a omezit tak rozjezdové špičky, pokud toto neumožňuje regulátor.
Další funkce, včetně popisu možností telemetrie, najdete ve výše uvedených odkazech. Jen snad že pro mě je vzhledem k měřeným veličinám a jejich rozsahu měření, telemetrie v podstatě nezajímavá. Nehledě na to si osobně myslím, že přenášení dat na displej bez ukládání dat je v podstatě k ničenu, to je ovšem obecná výtka, systém přenosu dat souprav pracujících v pásmu 2,4 GHz to umožňuje, tak proč to tam nedat, je to takový reklamní tahák na zákazníky. Aby mi to nahradilo logování dat Eagletree, pak to musí umět měřit podstatně více veličin a naměřená data ukládat, tj. asi tak jak to má Graupner, Hitec, či Sanwa.
i když vezmu-li že to je primárně pro auta, tak třeba hlídání teploty motoru s nastaveným akustickým alarmem může být pro někoho přínosem.
Co se týče ergonomie, vysílač se příjemně drží, je dobře vyvážen. Ovládání plynu i volantu příjemné pravděpodobně jsou ovladače v kuličkových ložiskách, síla vratné pružiny se dá nastavit.
Napájení je čtyřmi tužkovými akumulátory, nechápu proč výrobce přiložil jen s kapacitou 1000 mAh, s kterými si celý den u vody asi nevystačíme, ale není problém si tam dát jiné. Navíc držák akumulátorů je připojen Futaba konektorem, takže je možno vložit i akupak.
Celkové zpracování je na poměrně slušné úrovni, neviděl jsem čistotu provedení elektroniky, ale tam by zásadní problém neměl být.
Byl jsem nahlodám soupravu koupit, ale přišel jsem alespoň pro mne na zásadní ale.
Vysílač se páruje vždy jen s jedním přijímačem. Takže když přepnu paměť na další model, tak je potřeba znovu spárovat.A když přepnu na zpátky na první model, tak opět párovat.
Když si jdu zajezdit odpoledne s jednou lodí, tak fajn, ale na srazu kdy člověk lodě střídá mi to přijde šílené. Ale je to tak prý i u jiných souprav...
Je to přitom pouhá otázka softwaru, tak snad to výrobce napraví.
Existuje ještě jedna možnost jak to obejít, a to používat starší typy přijímačů bez telemetrie. Jak mi říkal pan Šatoplech když se spárují najednou, tak s nimi vysílač se všemi pracuje.
Do začátku sezóny je ještě čas, tak uvidíme jestli se výrobce pokusí toto napravit v další verzi firmware.
Když jsem hledal dalí informace narazil jsme na bílou variantu - zde článeček na mů popud http://rc.305.cz/view.php?nazevclanku=rc-souprava-absima-cr4t-v-bilem&cisloclanku=2013100003, která se mě osobně líbí, akorát bez akce si za to připlatit 500 u této cenové kategorie......

Celkově vzato dobrá souprava, s velmi atraktivním ovládáním. Odmyslím -li si to párování přijímačů, tak si dokážu velmi dobře představit jak s ní proháním Mystica po vodě. Některé věci by si zasloužila dotáhnout, zejména po stránce softwarové, ale nutno řící že každý máme trochu jiné preference, co mě nevyhovuje je pro jiného bez problému.
Džejár

Re: Absima CR4T - dotykové rádio

Příspěvekod Cugi » pát 30. kvě 2014 9:52:52

Ahoj Honzo,

tusis kde ji za rozumne penize sehnat? V CR je tesne pod 4k Kč. Zkousel jsem googlit ale moc jsem si nepolepsil
Cugi

Příspěvekod Bořík » sob 31. kvě 2014 7:11:42

Jako dost vážnou věc vidím napájení jedním článkem Li-po 1200 mAh. Klasických 8 tužek je určitě spolehlivějších. Možná i to napájení 4 tužkami by stačilo, ale za předpokladu, že bude vysílačka v provozu i při třech článcích. Což by možná stačilo, protože i jeden článek Li-po má při vybití 3V a doufejme, že i při tomto napájení vysílač funguje. Jinak by to bylo dost velké riziko. Spoléhat se na jeden článek Li-Po je hazard, byť by to byl třeba Kokam.
Bořík

Příspěvekod Džejár » čtv 12. čer 2014 17:08:06

Absima je napájena 4 AA články. Originál je na jednu lipolku.
Jelikož je to dělané pro německou Absimu, tak moc možností kde sehnat není, maj ji v podstatě v Německu, Rakousku a tady. A tím je daná i cena.
V nějaké akci bývá kolem 3,5, v čechách stojí momentálně 3,9.
Lze si kouoit i oryginál Flysky, tam ta cena asi bude z číny lepší.
Džejár

Příspěvekod Bořík » čtv 24. črc 2014 15:26:05

Zoufalstvím je u těchto rádií 3. a 4. kanál - není možné je nastavit se středovou polohou ( i když ten střed a krajní body nastavit jdou ), takže např. ovládání navijáku nebo řazení vícestupňové převodovky je nemožné. Nechápu, proč tak potřebnou věc vynechali a nechali tyto dva kanály jen jako přepínací, popř. mžikově spínací.
Bořík

Příspěvekod Džejár » sob 26. črc 2014 18:23:05

No ale zbytek funguje dobře ne? A pro lodě rychlíky to stačí.
Džejár

Příspěvekod Bořík » ned 27. črc 2014 5:37:57

Zbytek je výborný, nastavování všeho možného přes grafiku, z 95% se majitel obejde úplně bez návodu, jen k pár drobnostem se návod hodí. Pár věcí by ale bylo třeba vylepšit: především by bylo vhodné zobrazit na displayi stopky ( nebo timer a nebo ostatní časové údaje, co lze navolit ) a ne jen ikonku stopek, která ukazuje, že stopky běží, ale samotný údaj je v pr.... prostě musí se přepnout, což je dost velká blbost. Přitom místa je na displayi habaděj. Další věc, co by bylo potřeba dořešit, je možnost posunutí volantu blíž k palci, aby se dalo auto ( hlavně na expedicích ) ovládat jen jednou rukou.
Prostě: Přístrojek nové generace, kam se bude s velkou pravděpodobností pohybovat další vývoj, ale s několika dost zásadními nedotaženostmi, z nichž se téměř všechny dají vyřešit novým SW.
Bořík

Příspěvekod Džejár » ned 27. črc 2014 18:37:59

No to je otázka jak naloží výrobce s připomínkami a budě dělat změny firmwaru, už se nějeký pátek prodává a zatím co vím jen jedna aktualizace mixu crawler.
Velmi zvláštní je taky ta možnost párování jen s jedním přijímačem.
A ještě zvláštnější je to že ta limitovaná bílá edice tuhle mouchu nemá a pamatuje si 20 přijímačů, tedy stejně jako modelů.......
Je vidět že pro auta jsou ty nedostatky asi podstatné, 99 kusů bílého limitovaného provedení se ještě nerozprodalo :shock:
Jenže zase je to za rozumný peníz dobré rádio, levnější už nejsou tak kvalitní a ty dražší značky jsou už zase moc drahé.
Hlavně volantovky se moc často neobněňujou, třeba Hitec nemá nové radio už leta a Graupner sice připravuje dotykovou verzi, inzeruje ji kde všude možně dokonce ji všichni mají v E-shopech, ale není dostupná, a furt to posouvaj už minimálně rok momentálně má být až koncem roku..... Chtěj asi zkrachovat podruhé.
No a jiné možnosti moc nevidím, i ty špičkové Futaby jsou už letité modely a já bych si už nějaké radio koupit chtěl, tak asi budu muset tu bílou verzi.
Džejár

Příspěvekod Bořík » pát 05. pro 2014 9:25:58

Po té, co jsem si koupil od Conrada Modelcraft GT4 a zjistil, že to párování s dalšími přijímači je totální zhovadilost, tak si objednám tu Absimu CR4T+, která už naštěstí tímto problémem netrpí. Akorát mě mrzí, že ta první koupě je šlápnutí do h...a a vysílačku strčím do skříně na náhradní díly ( zbytečné a tím pádem drahé ). :cry: :cry: :cry:
Holt chybama se člověk učí. Ale v životě by mně nenapadlo, že i takovou základní vlastnost si člověk musí zkontrolovat.
Bořík

Příspěvekod Džejár » pát 05. pro 2014 18:01:24

No pozor, já myslím že to "normální" párování má jen ta limitovaná bílá verze, ta klasická to neměla, pokud nedošlo ke změne firmware, tak si to ověř aby sis nekoupil podruhé to samé.....
Džejár

Další

Zpět na Elektronika a vše kolem